13:20 The Future of AI

Meet Jiri Devat.

Zkušený manažer, který řídil Microsoft pro Česko a Slovensko, Cisco Systems, ale také Czech Airlines v pozici Vice Chair & EVP. Díky tomu se stal uznávaným lídrem pro rozvoj obchodních strategií nadnárodních společností a specialistou na product placement.

Propojuje myšlenky a lidi. Strávil 20 let ve vrcholových manažerských funkcích v různých odvětvích, podnikání a věnoval se i umění. To vše tvoří zdroj zkušeností a kontaktů, které se snaží propojit ve prospěch inovace a pokroku.

Jiří Devát, působi jako partner ve firmě IdeaSense ktera se specializuje na vytváření a realizaci inovačních a strategických řešení, do jejího portfolia patří tuzemští i zahraniční hráči jako například Škoda Auto, Česká spořitelna či Wienerberger.

V soucasnosti je Jirka take v Mentor s AI Startup Incubator a soucast Boardu u Open-Refactory, produkt této společnosti je intelligent Code Repair, tedy automatizovaná detekce a oprava chyb v softwarovém vývoji, který má za cíl dát k dispozici automatizovaný nástroj na debugging a refactoring i nezávislým vývojářům.


Meet Angelo Burgarello.

Angelo is the co-founder of an online media outlet for foreigners living in Czech Republic, co-owner of a Marketing Agency and Managing Partner at AI Startup Incubator (Prague).

In his career, Angelo has been involved in various managerial positions covering Business Development, Project Management and implementation planning for IT solutions. Angelo's key competencies are shaped around helping founders setting up their companies and raising capital to enable growth, when necessary.

Angelo's motto is: "Helping others is always good business! Businesses are made by people and working together enabling synergies between organizations is the only way we can deliver a brighter future for ourselves and those who come after us."


Meet Jan Miksatko.

Jan has spent more than 25 years in the software industry as a solution architect, software engineer and CTO. He has led various software innovations for start-ups and innovative corporations in the US, UK, Switzerland and Germany. Two products resulted in successful startup exits and worldwide success. Jan is the founder and CEO of a software innovation lab  called Ententee, CZ.

Ententee partner with early-stage VC group Impact51 (CH) and AI Incubator also as an hands-on mentor (CZ). He specializes in high-tech solutions for healthcare, med-tech, transportation and clean-tech industries. Jan holds M.Sc. in Software Engineering from Kansas State University, US and M.Sc. in Theoretical Computer Science from Charles University, CZ. Jan spent 6 years researching AI at German Research Centre for AI (DFKI).